Veteriner Hekimler Odası’ndan “kuş gribi" uyarısı

Veteriner Hekimler Odası’ndan “kuş gribi

Tüm Dünyada ve ülkemizde her yıl nisan ayının son cumartesi günü kutlanan ‘’Dünya Veteriner Hekimler Günü’’ Samsun’da da Samsun – Sinop Veteriner Hekimler Odasının öncülüğünde; Samsun Tabip Odası, Samsun Diş Hekimleri Odası ve Samsun Eczacılar Odası’nın da katılımlarıyla Atatürk Anıtı önünde düzenlenen tören ile kutlandı. Tören, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından anıta çelenk sunulması ile son buldu.

Samsun – Sinop Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mahmut Çetinkaya törenin sonunda ;  ‘’Dünya Veteriner Hekimler Birliği ve Dünya Hayvan Sağlığı Teşkilatı, bu yıl kutlamaların ‘’Antibiyotik Direncine Karşı Farkındalıktan Mücadeleye’’ temasıyla kutlanması yönünde karar almıştır. Antibiyotiklere karşı direnç, bugün tüm dünyanın en önemli ortak sorunudur’’ açıklamalarında bulundu.

‘’Gerekli tedbirler alınarak bu hastalığa yakalanma riski de ortadan kalkacaktır.’’

Konuşmasının devamında ‘’Zoonoz’’ yani hayvandan insana geçebilen hastalıklar ve bu hastalıklardan korunma konusuna değinen Çetinkaya; ‘’ İnsanlarda görünen hastalıkların %61’i hayvansal törenlidir. Yaklaşık 200’den fazla hayvandan insana geçebilen ‘’zoonoz’’ hastalık mevcuttur. Kuş gribi gibi olayları genelde hayvan göçlerinin olduğu dönemlerde meydana geliyor. Hayvanlar göç sırasında çıktıkları yerde bir hastalık varsa o hastalığı da göç ettiği yerlere de taşıyor. Bu tür vakalara rastlandığında bu tip hayvanların anında imha edilmesi lazımdır. Bu şekilde bulaşma riski de ortadan kalkacaktır. Bu yıl bu hastalığa pek rastlanılmadı. Temennimiz de rastlanılmaması yönündedir. Gerekli tedbirler alınıp, aşılar yapılarak gerekli hijyen sağlandığı takdirde, bu hastaşığa yakalanma riski de ortadan kalkacaktır. Türkiye’de bu hastalığa yakalanma riski %5 oranındadır’’ diyerek açıklamalarını sonlandırdı. 

Yorum Yap

Yorumlar

    Bu yazıya henüz hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu hemen şimdi siz yapabilirsiniz.

Bizi Takip Edin

Fotoğraf Galerisi

Basında Biz

0 (362) 230 43 96